Leden 2018

Terezo trezor

31. ledna 2018 v 14:20 | Mini
Víte co mám dělat, tak prr! Je tady časový zámek a kód. Trezor jsem našel snadno. Byl za obrazem, ještě zadám kód, ten znám taky a? Kolik je hodin? Mělo by to stačit. Dlouho tady nebudu. Zkontroluji, jestli tam sou. "Pohni si! Trezor se už zavírá!" Jendu si vezmu. Málem jsem tam zkončil. Nikdo si mě nevšiml? "Ne. Ochranka si myslí, že jsem mechanik." Divný. Tereza celou tu dobu čekala v autě. "Tak co? Máš?" "Mám." "A bude nám to stačit?" "Určitě. Jestli ne, můžu se vrátit." Teda já vám povím to chce chladnou hlavu. Tohle nedělám každej den. Živím se jako úředník a letos jsem dostal padáka. "Rozdělíme se. Mám dvě." "Říkal si že stačí jedna. Kolik jich teda máš?" "Všechny." Zasmála se "Opravdu? Opravdu si tam nic nenechal? Jako fakt?"
Po babičce jsem zdědil dům, ale nechtěli mě tam pustit. "Nemáte oprávnění!" Tereza mi říkala, že je tam trezor, tak proto. Dostal jsem se dovnitř jako elektrikář. "Mám za úkol zkontrolovat pojistky." Teda ukradnout vlastní dědictví tomu by asi nikdo nevěřil! Tereza měla dobrý nápad. Teď už konečně můžeme být na pláži a užívat si. Ten dům je začarovaný! Říkám bratrovi. Měl ho zdědit, ale o pokladu nic nevěděl. Patřil k němu ještě sad. Babička nás chtěla rozdělit. Tohle se jí ale nepodařilo.
"Babičko, kdyby si radši byla na živu!" Hned by tady bylo líp!

Na úspory útočí inflace

31. ledna 2018 v 7:14 | Mini
Jde o dlouhodobě nepříznivý jev, který doslova bortí korunu v bance. Nechejte své peníze vydělávat. Jak na to? Poradím vám. III pilíř důchodové reformy je připravený!

Na to je potřeba papír!

31. ledna 2018 v 7:00 | Mini
Papír hodím do sběru a pojedeme dál. Nemám obavy, že neumím. Staré noviny patří do sběru. A co to teda je? Iluze, že tam někdo chybí!

Povím vám

31. ledna 2018 v 5:26 | Mini
Je to něco novýho. Ještě jsem to neviděl a už je zelená. Tak jedu. Tohle:
- všichni povinně přibalí do kufru léky

Bedřich

31. ledna 2018 v 5:23 | Mini
Byl to on, co mi přelezl kufr. "Tak tady mě máte. Kde budu spát?"

Patří nahoru

31. ledna 2018 v 5:21 | Mini
Mozek říká ne! Ťukej!

Motor

31. ledna 2018 v 5:00 | Mini
Lidé, co si všimli této novinky nejsou nadšeni. "Tohle je přece nemožný! Dát tam něco novýho." A jak si myslíte, že to dopadlo u nás? Šel jsem si lehnout. Bolela mě hlava.

Pozor tunel

31. ledna 2018 v 4:43 | Mini
Díra a vedou tam koleje. Asi něco pojede.

Prázdniny s Kubou

30. ledna 2018 v 6:41 | Mini
Občanský průkaz prosím.
Identifikujte se seržante chce po vás číslo.
Ne. Chce občanku.
Kuba zatím nastavil telefon tak, že tomu nikdo nerozumněl. Vlastně volali ústřednu a dovolali se k instalatérovi a automat na ně spustil. Potřebujete vyměnit topení. Stiskni jedničku. Teď už ale dávají kontakt. "Co to je?" Kontakt je přece adresa.
Kuba chvíli váhal, ale pak tam napsal číslo občanky. Automat zatím chtěl adresu. "To je kvůli maskování! Mladej. Čekej tady." Vážně jsem netušil proč voláme z budky. Seržant Kuba zatím šel do obchodu. Žeprý se hned vrátí. "Aha. Mají zavřeno. Nevadí." Zavolal mě do budky. Telefon jsem okamžitě zvednul. Mladej dej psovi vodu. "Na to zapomněl. Chudák málem umřel žízní." Ten mladej nic neví. "Pes už dostal. Teď je řada na mě." Tak přeci jenom něco ví! "Mají zavřeno. Bohužel voda nebude."
Kuba byl policajt stejně jako já. Byl starší a s oblibou říkal ještě dnes a potom do důchodu. Nevěděl jsem jak to myslí, ale na to mám přijít sám. S oblibou si dělal srandu a že toho znal! Tohle je jeden z jeho žertíků.
"Identifikujte se." Náhodou se mi to podařilo ho vystrašit. Jenomže Kuba. Znáte ho. Ten si ví se vším rady. Tam má být číslo občanky? Měl jsem zrovna po škole a nastoupil jsem do služby III. okrsek. Tam se nikomu nechtělo. Jenomže rozkaz byl rozkaz. Ještě dva z naší skupiny nastoupili taky tam. Ubytovali nás na ubytovně a ráno četli rozkaz kdo s kým bude hlídat město.
Říkali mu plechová huba. "Proč?" Ptám se Kuby. Žeprý to uvidím.
Polívka byla ještě horká, ale on už jí měl snězenou. Pořád někam spěchal. On snad závodil s časem. Jinak to není možný! A když někdo přišel, hned ho seřval. "Jak to vypadáte! Takhle vypadá policajt? Takhle vypadá policajt!" a ukázal na mě. Asi si mě oblíbil. Pokaždé ukázal na mě až jednou. Zeptal jsem se na odměny. To jsem neměl dělat.

Prázdniny na lodi

30. ledna 2018 v 6:33 | Mini
.

Noci u Sovy

29. ledna 2018 v 17:41 | Mini
Houká hů hů. "To bude nejspíš sova." Co by to mohlo být jinýho? Sova houká. Ale tady a sovy? To by chtělo vysvětlit. Jsou na hřbitově a loví myši. Krásné sovy, ale ještě jsem je neviděl. A zase se ozvalo Hů hů. To je ze hřbitova. Přes den spí a v noci loví. A teď jsem si jich všimnul. Nejsou vidět. Sedí na stromě a ani se nehnou. Taková sova má ráda klid, tak proto jsou asi na hřbitově. Ne. Mají to tady kousek na pole plné myší! Támhle jsou. Lidi jim nevadí. Nemají strach. To Honzík se polekal, když letěla sova. "Mami co to je?" "To byla sova Honzíku. Loví myši." "Mami a sova houká?" "Houká, ale teď spí." Honzík ještě něco mumlal, ale máma mu už nerozuměla. "Ty sovo. Ty budeš lovit myši? To nesmíš! Myši musíte se schovat!" "Honzíku! Podívej támhle jedna sedí!" Chodili sem na hrobeček dávat svíčky a nikdy si nevšimli až dnes. Říká se, že tady jsou sovy, ale nikdy jsme je neviděli. Honzík říká mámě proč sova houká.

Tonoucí se stébla chytá

29. ledna 2018 v 17:23 | Mini
To není nic novýho. Platilo to pořád a pořád platí. Dám to se mi líbí a jsem zachráněný.

Tak jsem byl tam, kde dávají všechno za hubičku

29. ledna 2018 v 14:07 | Mini
Houby s otcem. Taky to může být jedovatý! Letos by měl sedmdesát a ten pán už nevím jak se jmenoval asi taky. Popřál bych mu další léta ať země skvétá. Zatím nevím proč. Řekne mi to snad ten kdo měl rád? "A jak ti to stojí?" Paní domu se ptá! Tak ji něco řekni. Nebo klekni. Tady už nepomáhá nic. Víc bylo srandy. Zestárli jsme táto! Tak to má být! Z kluků by měl radost to vím, ale nevím proč to nejde. Co na mě čeká? "Víš tam je jenom jedno slovo. Ano."
"Ano?"
"Ano. Udělej to." Bavili jsme se potom dlouho o všem co mě zajímalo. Byl rád, že jsem tady s ním ani nevíš jak. Přišel večer a já musel jet domů. Nevěděl jsem že ho vidím naposledy. "Dobře si to rozmysli. Vždyť já tě mám rád."
Rozloučili jsme se a on za sebou zavřel vrátka. Tak to mi chtěl říct! Ale o houbách toho věděl nejvíc!
Byl to šok, když přišel dopis od strýce. "Bůh si tátu vzal. Teď ty musíš jít dál!" Říkám co se stalo? To bylo zas málo? Je tady ještě naděje? Říkají bohužel není. Když si myslím že ano, tak mám vyhráno! Je tady léty ověřená tradice. To mi zatím stačí. Budu vzpomínat na to dobré, co nám život dal a teď mě neruš. Mám tady ňáké jednání. Proč nemůžu poslat zprávu?

Mění se umění

29. ledna 2018 v 6:40 | Mini
Došla řada taky na mě. "Kde jste vzal ty boty?" Na celnici. "Víte co vás čeká?" Vím O--O. Já od toho mám fakturu takže O--O
"Tak mi ji ukaž jinak O--O"
"Tady ji mám takže O--O"
Takhle jsem se chvíli bavil a pak mi dal pokoj a nakonec si ještě koupil u mě boty a byl rád.

Neviditelný zabiják

29. ledna 2018 v 5:38 | Mini
Víte, jak přestat kouřit? Myslíte si, že kouřit je in? A co když vám někdo nabídne cigaretu. Odmítněte! Přece nekouříte! I když si sem tam zapálím nemusím hned, stačí za chvíli.
U obuvi stála skupinka kuřáků. Zkusím se zeptat. "Dáš mi válec?"
"Tady máš dva a zmizni."
Bavili se dál. Chvíli jsem tam stál. "Ty jsi tady ještě? A malovat umíš?"
"Podle Pikasa."
"Kecej!"
Zapálil jsem si a říkal, co umím a co mi nejde. Pro všechny případy tady jsou. "Umím malovat. Jsem přece malíř. Měl jsem na to živnostňák, ale to už je dávno. Dnes se živím jako prodavač. Jestli chcete." Myslel jsem, že už je neuvidím, ale on se zeptal co prodávám.
"Boty."
"Tady?"
"Tady ne. Je tady ještě jeden obchod. Tak když budete mít zájem. Koukám, že bys potřeboval nový boty."
"A ty mi je dáš?"
"Něco jinýho. Pojďte se podívat!"
A tak jsme šli. Za chvíli jsem o něm věděl všechno. "Tady to je. Můžeš si vybrat." Ukázal jsem na hromadu škrábů! "Teda jestli máš zájem."
Asi taky měl málo. Začal se prohrabovat v té hromadě. "To je bezva!"
"Bezva je, že si tady můžeš vybrat co chceš a je to zadarmo."
Když už jsem je zavedl sem asi by mi mohli vysvětlit co tady dělá?
"V tom obchodě mají krásný boty, ale drahý!" Říká
"Jak říkáš a musíš si to koupit. Tady ne. Když se ti to nelíbí, tak neber!" Ale on hrabal dál.
"Musíme už jít, nebo nám ujede vlak."
"Tyhle se mi líbí! Co za ně chceš?"
"Co? Dej mi na cigára a běž!" Dal mi stovku a odnesl si boty za litr. Tak tomu říkám obchod. Odpoledne měli v obuvi 50% slevu.

W

28. ledna 2018 v 7:47 | Mini
.

Až tam bude zelená, pojedu

28. ledna 2018 v 7:20 | Mini
Zelená. Vyletěl jako blesk. To to frčí! Co blbneš? Jsem rád, že to ještě jede. Představuji si to jako nový vůz, ten taky můžu koupit. Co když to bude audi? Nebo bmw? Ne bude to asi něco menšího pro lidi.

Tučňák

28. ledna 2018 v 6:48 | Mini
.

Znám

27. ledna 2018 v 14:41 | Mini
Proberu se a zjistím, že už nežiju. Hodnota jako ve škole. Dávají mi jedničky a já se vás ptám. "Určitě si je zasloužím?"
Smutná je Renata. Zase nepřijel. "Co děláš?" Však víš! Být stále mlád, tak to bych si přál. Na kraj světa patří věta. Nejsem spokojený. Asi sem nepatří. Taky to. Úkol byl pokračovat. Tam kde to bylo včera. Otevřela mi oči. Jednou tam nebudu. Chcete-li pracovat, musíte jet do města.

Což takhle dát si vepříka?

27. ledna 2018 v 14:15 | Mini
Děti byli nadšené. Řezník taky. Bude zabíjačka. Tohle nemůžu propásnout. Naposledy jsem krájel škvarky, brousil nože a přikládal pod kotel. Prase visí, polívka je uvařená můžeme se najest.