Listopad 2017

O cipískovi

30. listopadu 2017 v 14:25 | Mini
Runcajz a mamka šli do lesa, ale nebyl to úplně obyčejný les. Od té chvíle kdy vyšli uplynulo už několik let a narodil jse jim kluk. Budeme mu říkat Cipísek. Cipísek rostl jako z vody a za chvíli už uměl mluvit. Pořád se na něco ptal. Chvíli byl tady, chvíli byl tam, chvíli byl sám. Rád si hrál. "Až vyrostu budu jako táta." Říkal. "Jenomže to se musíš kluku snažit!" Říkal mu Runcajz a máma se smála. "Ty kluku až budeš veliký, tak já budu mít takový fousy." A ukázala mu fotku tatínka když byl ještě mladý. "Tak takový měl fousy? A budu mít taky takový?" "Budeš." A když uměl číst, mohl si přečíst. Už se neptal jako dřív. "Ty Runcajzi? Ten náš synek ale rychle vyrostl. Měl bys ho dát do učení.Naučit ho pořádnému řemeslu." Jenomže Cipísek chtěl být jako on. Tak co se dalo dělat. "Naučím tě teda jak chytit medvěda." Nejdřív musíme na medvěda nachystat past, potom půjdeme domů a budeme čekat. A vy si taky počkejte do rána.
Ráno Cipísek vstal a utíkal se podívat. "Je tam medvěd!" Radoval se. "Chytili jsme medvěda." Honem utíkal domů. "Chytili jsme medvěda." "Opravdu Cipísku? Jdeme se podívat." A opravdu. Bylo tam medvídě, které Runcajc vytáhnul a pustil.
Dodnes není známo co vlastně chtěl Cipísek umět. Dělal samý Cipískoviny a proto jednou Runcajz povídá Mance "Ten kluk bude loupežník! Vidíš tu lžičku?" "Vidím. Kde jí vzal?" "Na zámku."

To byla trefa do černého

30. listopadu 2017 v 13:45 | Mini
Už tady nic není. Zeptá se "Mámo co dělá ten pán?" A on odpoví "Píšu." Nakonec proč bych nenapsal ještě jednu pohádku.

Vysoká škola metařská

30. listopadu 2017 v 5:42 | Mini
Napapdl první sníh a s ním jsme vyrazili do ulic a odklízeli ho. Je ráno. Ještě je tma, ale musí to být hotový dřív než vyjdou lidi do práce. Tonda říká nejlíp hned! Tonda je starej hasič a má s tím zkušenosti. Operovali ho. Kyčle, tak ať nespadnu! To dává smysl. Tonda chce mít jistotu. Jenomže znáte Martina! Tomu všechno tak dlouho trvá! On než řekne čtyři, tak to bude hotový! Nenapadlo ho hodně. Na lopatu to nevypadá! Spíš na smetáky! Tak tak jsem to stihnul. "Martine ujel ti vlak!" Žeprej o tom nic neví. "Pojede další!" To sem ale už nepatří.

Neměli by tam chybět slova že musím

29. listopadu 2017 v 5:30 | Mini
"Co si od toho slibujete?"
"Ptáte se a já už vím co mě čeká."
"Co čeká na člověka?"
"Vyjít sám do tmy."

Jak jsem se od sovy dostal do mlýna

29. listopadu 2017 v 4:50 | Mini
Vrátím se na hřbitov, zapálím svíčku snad to takhle dopadne, ale až zítra, teď bych měl šetřit.

Sova

29. listopadu 2017 v 4:46 | Mini
Tenhle pták mě začíná zajímat. Lítá v noci úplně po tichu a loví myši. Takže na hřbitově budou myši! Na hřbitově žádný myši nejsou! Myši mají svá doupata na poli za hřbitovem. Je to tak blízko. Přišla bouřka, potok se rozvodnil a zatopil mlýn. Aha mlynář byl chytrý. Dal mouku na půdu.

Brácha

29. listopadu 2017 v 4:41 | Mini
Brácha to má taky zmáklý! Už mu nenalejou, takže on to být nemůže. Hledám dál noční ptáky a zjišťuji, že to jsou sovy. Nejvíc mě ale zarazilo, že sovy hnízdí na hřbitově. Co tam proboha mají?

Noční pták

29. listopadu 2017 v 4:25 | Mini
Říkali mi dole v baře, ale já jsem jim nevěřil. "Počkáš snad se dočkáš!" Už tam nechodím. Není tam nic zajímavýho, leda že by vyměnili vrchního! Po pivě, po slivovici a po cigaretách. Co by se ještě dalo dělat? Radím se se svým doktorem. Říká mi. "Ty nejsi žádnej noční pták, tak to ber jak to má být." To vím jenom že lidi rádi dělají něco jinýho a já jsem jenom člověk. Tak to neklaplo "Ale bude to tak!" Říká doktor. Už tomu začínám věřit. Máme na to málo času. Něco jinýho by bylo když. "Co se divíte?" Vy tam dole. Určitě si to příjdu zkontrolovat! To mi zatím stačí. Kdo bude noční pták?

Q

29. listopadu 2017 v 4:21 | Mini
q

Inflace!

29. listopadu 2017 v 3:21 | Mini
To je hrozný!

Víš že

28. listopadu 2017 v 14:57 | Mini
"To se dá spočítat snadno!" Zadáš parametry krát koeficient plus zbytek a hned víš na čem si. Jenomže tak snadný to nebude. Potkal jsem hasiče. Dnes byli hasit říká "Hořel strážní domek v Mikulově směr Sedlec." Tak to bude asi ten mínusový zbytek. Odhadovaná škoda na celém zařízení je 150 000. Zachránili miliony díky rychlému zásahu. Trošku to tady spravíme a můžeš se nastěhovat. Bývá to v televizi každej den. S koeficienty by se nemělo hýbat. Někdo je vymyslel a je to potřeba řešit. Až mi vyprší smlouva. Ještě ten den jsem dostal pokutu. To se nedá odhadnout? Teď mi to nevychází a pořád mě bude 500 chybět. Hypotéka zatím podražila, takže je nedostupná. Ještě by vás mohla zajímat inflace. Čím víc zdražíte tím víc porostou důchody, to slibuji, ale peníze by měla řídit národní banka. Chcete inflaci zastavit? To by bylo nejlepší, ale jak. Věřím úsporám. Míra je tak nastavená. Už žádné investice. Ráno vstanu, zjistím co se dá dělat snad Mikuláše, takže hlavní pákou ekonomiky budou důchody. Už dobře vím co kupuje takový důchodce. Možná se vám to ale nelíbí. Musíme se dostat níž víš?

Volali mi z práce

28. listopadu 2017 v 8:05 | Mini
"Vyrábíme napětí. Nejde to magore!"
"Zkuste to zadat elektrárně, možná že se to podaří!"

Tvořím

28. listopadu 2017 v 6:59 | Mini
To mi dává sílu jít dál. Jak to teda bylo s tím kondenzátorem? Kondenzátory se používají pro rozběhnutí takových motorů. Zapojí se mezi cívky. Nekonečně dlouho jsem pak přemýšlel jak to funguje. Kluci mi to vysvětlili. "Kondenzátor zpožďuje napětí, tím pádem vytváří dvě fáze a to na roztočení motoru stačí!" Aha takže když čtyřválec jede na tři válce... "Tak to vám opraví mechanik od Forda!" Jenomže já mám Hyundai a opravím si to sám. Jsem přece ze staré školy. Jsem přece taky mechanik. Začal jsem hledat informace, chodil do servisu... "Co votravuješ?" "Nejede mi auto!" "Tak to přivez. My se na to podíváme."
To je v pohodě. Brácha mě dotáhne na laně. Volám bráchovi. "Co votravuješ?" "Potřebuji hodit do servisu." "Nemám čas." To je v pohodě. Jak jsem říkal opravím si to sám. Času mám dost.

Jak jsem zapojil motor

28. listopadu 2017 v 5:55 | Mini
To je pro blbý! Tři fáze, tři vstupy, tři výstupy a až jsem to zapojil, zjistil jsem, že domácí nemá 380! To nasere. Chtěla si pustit mlýnek, ale nemá 380. Navrhuji řešení Udělat 380, nebo zapojit motor na 220. "To mám!" Má radost "Udělejte to tak." Jenomže neměla motor na 220. Tak jsem jí zklamal. Bohužel. "Co to má být motor na 220?" Ptá se mě. "To je něco úplně jinýho! To musíte pro příště koupit."
Udělala to však jinak. Zavolala do firmy, která udělá přípojku na 380. Asi se jí nechtělo, ale někoho tam pošlu.
"Paní máte ten motor?"
"Mám. Tady je."
"To my neuděláme!" Kluci věřte si kruci! A tak vymysleli kondenzátor. "To bude tak že fáze..." Vysvětlovali. Tak to jste mohli hned zůstat u to my neuděláme. A co to vlastně je? Je to možný. Motor se točí! Jel jsem se na to podívat. Paní byla spokojená zaplatila za práci a já ji dal fakturu.
"Kluci se řechtali."
"Dal jste tam razítko zaplaceno?"
Nakonec dal kluci.

Jak jsem se na to vysral

28. listopadu 2017 v 5:00 | Mini
Chtěli nemožné, tak jsem se na to vysral "Dělejte si hňupa z jinýho! Sorry jako!" Vím. Nemůžu čekat že mě pochválí. Pochvalu stejně nečekám. Konečně něco pro mě. Máme tady světlo a čtyři vypínače. Jak to zapojit? Přemýšlím o tom. Jsou to dva schodišťáky a dva křižáci. Propojíme je dvěma drátama, na začátku a na konci bude schodišťák. Už víte co vás učím? Výborně! Můžeme pokračovat. Těch křižáků může být třeba pět na tom nesejde. Zapojíme je za sebou mezi schodišťáky Výstupy jsou označené šipkami ven. Všechno to bude na chodbě dvacet metrů dlouhé! U každého pokoje jeden, takže kolik bude pokojů? Udělejte to tak. Pospojujete hnědý, modrý a zelený podle barev. Černý a bílý jsou signální ta může být i obráceně. Nevadí. Vždycky se jednalo o ty dva dráty. "Ty to děláš blbě! odstup!" "Hotovo." "Tak to zkusíme."
Nejlepší je, že kluci odvedli dobrou práci. Dobře vím co to znamená. Budou chtít odměnu. "Jen když to pojede kluci." Teoreticky by to nemělo fungovat, ale je to tak jednoduchý až se chce zvracet. Co si o tom myslíte? Klukům to jelo. Každej dostal pětikilo a šli domů. Já jsem pouze napsal výdej do deníčku. Nechtěli potvrzení, vystavili mi totiž fakturu. To je naučil mozek. "Říkal nám udělejte to tak. Faktura je doklad o zaplacení!" Tak tady teda končím! Kluci tak já vás teda beru. Příště si zapojíme třífázový motor přepínač hvězda trojůhelník.

Hledám doktora zn. čekám

27. listopadu 2017 v 5:06 | Mini
Nostalgický to já někdy jsem. Jak se jmenuje? Neříkáte mi náhodou, že jsem to měl vědět? Že jste mi to říkal a já si to nepamatuji? Že jsem měl dávat větší pozor?

Funguje to tak, že napíše žák

27. listopadu 2017 v 4:00 | Mini
Ve škole je

Jak dlouho vydrží jedna

26. listopadu 2017 v 7:20 | Mini
Mám to spočítaný na 45min. Bavíme se o kouření a o cigaretách. Pokaždé jinak.

Tentokrát nebudu volit

26. listopadu 2017 v 7:04 | Mini
Nechám se překvapit, kdo vyhraje. Prosím neberte to jako návod na závod, ale sami si vyberte. Já se budu dívat.

Hadrový maňásek

26. listopadu 2017 v 6:20 | Mini
Už dávno jsem nehrál divadlo. Nebylo komu. Beru to jako dobrý nápad, nejdříve doma našim a pak venku. Dobrý! Zatím si hledám práci jako hlídač. "To beru." Co pro to můžu udělat? Víte kolik já toho stihnu? Možná mě vezmou a já budu hlídat. Budu chodit do práce. Každej den to samý! Ráno se probudit a jít. Nejdřív dolů na vlak, potom jet dvě zastávky, vystoupit, přejít most a vystřídat noční směnu. Pak je to celý moje.
Teď si vzpomínám. Někde tady jsem měl příběh hlídače.