Září 2015

Případ pro FBI

27. září 2015 v 20:08 | Mini
FBI vyšetřuje zamotaný případ. Sedím po tmě a čekám, jenomže tohle prý nemělo být! Mrtvola v komíně. Už značně rozpadlá. Na tohle jsou zvyklí. Je to jejich práce hledat vraha. Potřebují k tomu můj příběh?
Je to jednoduchý. Vrah zabil ženu a nacpal ji do komína. Znáte jí? Oběď už byla na expertíze, teď mají najít vraha. Cizinec? Ne. Ten nemá důvod. Muselo by se jednat o maniaka, který vraždí na objednávku. V tomhle případě šlo s největší pravděpodobností o někoho blízkýho o někoho, kdo má spoustu času nacpat mrtvolu do komínu a doufat, že se to nikdo nedozví!
Kominík, který čistil komín našel oběť. Byl v šoku, když mrtvolu vytáhli ven, potom se zasmál. "To jsem přece já!"
"Co jste dělal?"
"Čistil komín."
"Kdo si to objednal?"
"Paní domu."
Takže mrtvola nejspíš nebude paní domu. Potřebujeme znát adresu, kde bydlí. Tady začneme. Zeptáme se u sousedů, jestli neviděli něco podezřelého. Je možný, že si někdo všiml. Potřebujeme znát den úmrtí.
"Hodinu smrti určí pitva."
"Už víme o koho se jedná. Není to uklizečka, jak se domníval kominík, ale majitelka domu."
Kominík našel něco podezřelého, zavolal na policii a ta kontaktovala FBI. Teď už víme o koho jde, ale vypátrat vraha, to dá trochu práce. Proč majitelka zemřela? Našli jí v komíně domu. Nešlo o dům, šlo o pomstu. Má děti? Musíme je kontaktovat. Mrtvola zatím dorazila na pitvu.
V tomhle stavu je těžké odhadnout o koho se jedná. Pomůže dna. Na těle objeti jsou patrné stopy násilí. Takže byla zneužita. "Topilo se v krbu?"
"Ne. Netopilo." Říká služka.
Vrah asi netušil, že se v krbu netopí. Potřeboval se zbavit mrtvoly. Kde může být? Šlo o sexuální zneužití. Stopy po dlouhém penisu v krku a v pochvě. Museli se znát, takže když zjistíme, kdo je ta žena, zjistíme i kdo je ten vrah. Přítel, nebo taky hodinová známost.
Jednalo se o kurvu.
Takže už známe její totožnost. Nebude to však snadné. Prohlédněte záznamy kamer. Nakonec toho lumpa dostaneme. Zeptáme se v okolí, jestli jí někdo nezná. Pomůže fotografie.
Byl to její milenec, který se mstil za fotky.
Zveřejnila fotografie oběť? Kdo mohl dát fotografie na internet?
Ctitel. Ctitel je vrah!
Už ho našli. Teď dělají na jeho doznání.
"Znal jste tuhle ženu?"
"Ne."
"Lžete."
"Kdy jste viděl dotyčnou naposledy?"
"Minulý týden."
"Lžete." Ne. Nebude to snadný! Ale je to on.
Dostal dvacet let.

Bez odvolání. Když ho vedli od soudu jenom se smál.

FBI V

20. září 2015 v 10:11 | Mini


V jedné vlně. Mě to nejde. Už jsem daleko, ale ještě nejsem starý! O čem to má být? Někdo píše, někdo čte. Tak to zajímá tři lidi ze sta. Taky to tak de. Zajímá ho to půl hodiny a potom se těší na výsledek. Tak to tak udělám. Program? Nebo Makro?

Náhodou


Náhodou tohle musí být asi MEDOD! Co mi ničí myšlenky. Nebo snad né? Podívám se na MEDOD. Červená! Hlavně aby tam byl semafor. Semafory spomalující provoz. Může být. I když se cítím mladý. Není to pravda. V mém věku jsou už ostatní dědci! Já jsem to ňák nestihl. Tenkrát jsem se měl rozhodnout asi jinak.

FBI IV

19. září 2015 v 14:13 | Mini

Někdy večer


Přišla na mě řada a já jsem konečně byl připravený. Tohle bude paráda! Ve sportce jsem vyhrál a teď mi nastali úplně jiné problémy. Samozřejmě, že se to rozneslo a už jsou tady první.

"Půjčíš mě?"

"Ne."

Půjčka totiš nic neřeší. Půjčíš si, vrátíš a zase nemáš nic. To je ňáké řešení? Rozčiluji se. Už mi tečou nervy. To když přišel další! Oni si snad dělají srandu. Že nemají peníze a potřebují půjčit. Jak to dělali do teď?

Potom jsem slyšel, že Sorrena invest nabízí výhodný spoření. "To udělám. Budu spořit." Ne všechno. Jenom něco.

Taky to tak beru. Vždyť jsem neměl žádné zkušenosti s penězi. Že bych třeba založil firmu. Ano. Budu kupovat a prodávat a ještě si vydělám. To vám bude něco. Při dražbě se předhání, čí to bude. Tak jsem si řek že moje. Nepřeháním, když vám řeknu, že se jedná o auta v garáži. Hodně. Nový by stálo ještě víc!

Říká mi. "Mě ty ruce vážně bolí! Já jsem je nevyhrála v loterii."

Samozřejmě, že už lezu dolů. Potkávám ty co lezou nahoru. Mám pro vás rady.

  1. Dávejte pozor! Nahoře se nic neděje
  2. A když tam budete, tak nezapomínejte, že vás ještě čeká cesta dolů.
  3. Když chcete zůstat nahoře, vemte si s sebou zásoby.
  4. Nahoře nic neroste.

Komín


Mohl to být komín, který by mě v noci nedával spát. Jenomže kominík řekl, "to je omyl."

Ještě si vzpomínám jaký to bylo. To jsme Panáčkům vložkovali komín. Spadl ze střechy a zlomil si ruku, kterou mu potom uřezali doktoři. Nebo to bylo jinak? Troufáte si to tak říct? Ano. Nebylo to jinak? Málem spadl ze střechy a potom havaroval a teprve potom mu uřízli ruku. Nebo ne? Nevím. Je to tak dávno! Měl bych se zeptat. Teď už je jasný, že to byl omyl. Zkončil s kominičinou a sundal reklamu. Ještě může dělat na zahradě. Zalívat a sbírat, ale komíny už nečistí. Tenkrát mohl umřít! Bylo mu to jedno. Co s kominíkem? A to mu bylo teprve čtyřicet. Psát o tom nechce. Tak to dělám já. Už. Kupuje si rum. Může mi to přeložit. Umí Anglicky, rusky, německy a Francouzky. Připadá vám to málo? Asi mu to řeknu. S komíny je konec. Tak to máte tak. Může udělat ekonomickou školu a za čtyři roky? To už bude jasná ekonomika nuly. Nebudu se o tom rozšiřovat. Zemědělci znají. Vrací se jejich doba. Zasadit a nechat vyrůst, však on už to někdo posbírá! Je to tak

Hrag del ma pak


Už to bude deset let, co mě napadlo nový slovo, potom jsem ho slyšel v televizi. Dávno zapomenutý jazyk. Dejte mi Palackýho, donesu vám deset Karlů IV. Tady máte chybu. Počítá do jedenácti! Nevychází to, ale to tak může být. A proto je lepší šetřiti. Třeba bude líp, když to napíšu. Ochlasta. Tam je nejvíc! Co kdyby to byli debili? Taky jazyk. Má pouze jednu podobu. Enter. Musím to najít! Proto se vracím do roku 98' tenkrát to bylo. Nebylo mi zrovna dvakrát dobře, byl jsem na dně. Nevěděl jsem co příjde a ono přišlo. Virtuální realita. Ukaž se. Máš na to pět minut! A zmiz! Zvládnul jsem to za minutu.


Tak to máte tak. Budeme sbírat hrozny, potom se lisuje, bude burčák a vinaři udělají víno. Takový dobrý vinař ví co všechno to obnáší. Za ta léta tvrdé práce už ví, co dělat. "Já vás nechápu! Musím se na to podívat." Doma na to nevidím, tak půjdu taky sbírat.

Sbírá celá rodina a rodina je základ. Vždycky se sejdeme a soutěžíme kdo nasbírá první kýbl. Druhý, třetí, kdo nasbírá nejvíc, kdo? Tentokrát to bude nový. Já to taky tak vidím. Musím si pohnout, abych nebyl poslední. Posledním se smějeme. No to je normální.

"Ty jsi ještě nestříhal?"

"Ty nevíš jak se to dělá?"

"Ty jsi nešika!" To nevadí. Jsem rád, že pomáháš. Bez tebe by nám to trvalo určitě dýl! Tak to máte tak. Každá ruka dobrá! To je taková hra a vinaři soutěží taky kdo má nejlepší víno. Však letos bude taky košt vína. Je to tak.

Vlastně to tak má být! Náhodou jsem začal psát a docela mi to šlo i doktorům se to líbilo. Tak proč nepokračovat? Tenkrát neříkali nic. "Však ho to přejde!" ale jak vidíte nepřešlo. Brzy jsem poznal i ty špatné stránky. Jenže to nevyhraje. Schyluje se k finále. Snad časem. Co je to čas? Co se stane když řeknu čas vypršel? To co jsem nikdy nestihnul.

Vlastně tenkrát jsme sbírali na poli brambory. Počítal se každej koš každýho. Samozřejmě, že vyhrál Zukal, ale já to dělal poctivě. Každou bramboru jsem prohlédnul, jestli není plesnivá, nebo shnilá a když jo, tak jsem ji rovnou vyhodil. Na třídičce budou mít míň práce.

Druhej den jsme Třídili to co nakopali a posbírali mechanici. Samozřejmě. Byl to samý kamen. Já jsem zrovna pytloval a najednou se stroje zastavili. "To nevadí. Uděláme si přestávku."

Asi nejde proud a někde to vypadlo! Jenže to byl omyl. Světla svítila. Tak se spálil motor. Jasně. Bylo to tak. Co řeknu je pravda. To je hrozný! Horší než praxe na navijárně. A co to je taková navijárna? Tam opravují spálené motory. Někomu na počkání a ty větší do týdne. To musíte začít úplně jinak. Nejdřív se ten motor rozdělá, chyba se už nehledá, protože se udělá všechno nový! Vyseká se vinutí a navine nový. Od tady název navijárna. Motor je hotovej, ještě se dá do pece, krásně to voní! A můžeme pokračovat.

Takže motor nám opravili a my mohli zase třídit.

Zukal Marek


Nebyl náhodou poslední na seznamu? Ano. Máte pravdu.

FBI III

16. září 2015 v 13:21 | Mini
V Březí se pořád něco děje, protože se to tak jmenuje. Cené věci jsou však schovány před invazí a anonymitou. To dokáže každý, ale pro každýho to není! To si zvyknete. Toje tak že nikdo se nefláká a každej něco má. Musí však najít styl. Ne. Nebylo to snadný! Zvyknete si i na větší blaf. Nebo to snad tak není? Nebo z toho snad něco bude?
Poučení.
Jsem na služební cestě.

FBI II

16. září 2015 v 11:01 | Mini
Přišla ke mě agentka Panovcová a že si potřebuje zavolat. Proto jsem jí podal telefon a ona volala taxi. Potřebovala se rychle od suď dostat. Tak to já znám teda víc možností! Mohla říct, že potřebuje odejet do města, ale já? Jak bych se asi vrátil? Všechno záleží na penězích. Benzínu mám dost. Auto trošku jeté, ale co chcete? Sedm let starý Hyundai.
Stalo se to loni na podzim. Zavítala k nám agentka od FBI. Takový lidi poznám. Neměla strach. Byla v n

O FBI

10. září 2015 v 11:26 | Mini
Živýho, nebo mrtvýho! Jako mrtvej vám nepovím nic a jak jsem se tam vlastně dostal? To je na dlouho. Nejdřív jsem ale vyhodil všechno, co už nepotřebuji, pak nechal odvést počítač do bezpečí a nakonec šel i já za ním. Možná si myslíte, že jsem to dělal zbytečně, ale mě to zbytečné nepřipadalo, když mi rodina nedávala žádnou šanci, tak co jsem měl teda udělat?
Pořád se hádáme a to je něco nesnesitelného! Tak jsem se rozhodnul, že půjdu zkusit štěstí! Chvýli jsem byl na dlažbě. Poznal romana, ten taky měl takové problémy a když jsme se bavili na téma co budeš dělat, tak jsem mu řekl, že budu dělat. Dělat. Chvíli jsem bydlel u něho na boudě. Nebyla to taková bouda, jak si myslíte, ale to už je pryč. Roman byl vážně skvělý! To on mi dal doporučení jet do města.
Londýn.
Londýnské metro bylo moje útočiště. Jednou se tam strhla bitka, to když jsem vysvětloval pacholkovi kde jsme. Nestalo se nic vážnýho, jenom nepochopil co chci. Dal jsem mu do nosu, ale to nebylo to poslední. Musel jsem si vzít prášky, proto jsem vylezl z metra a našel lékárnu Chemist's. Ta mi byla osudnou. Všichni chtěli prášky na hlavu. Já hlavu na prášky. Teď ji mám doufám, že to říkám zprávně. Chvíli jsem byl v nemocnici. Hospital. Tam jsem pochopil, že žádná FBI neexistuje. Tak jsem se vrátil domů hledat Romana.
Jenomže jsem ho nemohl najít. "Pomůže FBI." Znali jsme se dobře. Dlohé hodiny jsme seděli venku a mluvili o FBI. Někde tam musí být! Musím se zeptat.
"Kde je Roman?"
"Loni zmrznul."
Uvědomil jsem si, jak dlouho jsem pryč. Tohle není FBI? Ano. Tohle je FBI. Policie jako jiná. Řeší vraždy a když někdo umře, tak proč! Stáří je s FBI. Moje FBI.
Proč to říkám? To ví FBI!

FBI

9. září 2015 v 12:35 | Mini

Jak to dopadlo? "Zase zítra." Zase zítra, jenomže já už nevydržím čekat! Tohle nejsou žádné vánoce, aby byli jednou do roka. To se musíte jinak otáčet, aby všechno fungovalo. Možná že tohle není zrovna dvakrát výhodný, znám i lepší práci, kde si vydělat. Já jsem však všechno vsadila.

Do zítra, kdy už bude všechno normální a lepší už nečekám. Zítra poví zase zítra. Za darmo zítra. Dnes za peníze. Píše tam někdo? Vždyť jsem našel dobré kamarády. Jsou hluší a možná slepí. Všechno je na svém místě a nikdo se neptá proč to funguje?

"Jarouši, teplouši."

Jara se zvedl, chlap jako hora a asi mi teď dá po tlamě, nebo mi ho tam vrazí. Dělala jsem všechno možný, tak proč ne? Jareček se vydal dobrým směrem, ale na konci chodby se otočil a šel po mě.

"Neblbni. Mám ženu a dvě děti."

Past sklapla. Nádherně jsem si to užila. Ještě postříkat kečupem a vyfotit.

"Tak tohle chce vidět celá FBI."

V regále s kečupami je velikánský výběr. Je to jedno. Všechny jsou červený!

"Jarouši místo krve kečup."

Jarek se konečně doftípil. Vystříkl na mě kečup a fotil mě jak ležím na zemi. Zítra se tomu budu smát. Těm reklamám v televizi.

Jenomže ráno. Co budeme dělat ráno?

Přišel jakýsi chlap a že prý že je od pošty.

"Platíte inkaso?"

"Ano." a odešel. Za chvíli přišli dva a že prý jsou z televize

"Budeme u vás natáčet film."

"Ano?" a odešli. Na co ještě nepříjdou! Vždyť filmy se dělají úplně jinak. Čekám, že snad příjde Jarouš. Zase někdo zvoní. "Jarouši si to ty?" Mám už docela strach.

Zvědavá baba


Dokáže hodně věcí, například ví, že to co dělá strach strachem se musí překonat. Otevřela teda dveře, když se nikdo neozýval a šla se podívat až na konec chodby. Tam byl ještě ten kečup na zemi, proto vzala kýbl a umyla zem. Zavřela. Co se bude dít teď?

Zase někdo zvonil.

"Pizza pro paní!"

"Děkuji."

Neobjednala si pizzu. Je na to sama, takže čeká Jarouše. Toho nejsilnějšího chlapa ale on toho má taky dost. Nepřichází. Z režie dostávám pokyn. "Běž tam!" Tak to teda pudu. Jaryna je docela pěkná baba. Připravuji si řeč. Dobře vím, že to nebude potřeba přemlouvat Jaryna.

Nakonec se všechno vysvětlilo. Sedí doma, jí pizzu a povídá si s kamarádkou po telefonu.

Dvě nejlepší kámošky


Máte lepší konec? Jaryn přišel a udělal mě pěknýho monokla. Teď se stydím vyjít ven a on se všude chlubí, že mi dal co proto. Bitva byla dohrána. Režie bere vše. Marná snaha. Ve scénáři nic takovýho nebylo! A ten monokl mi nikdo však vy víte co.

Rozvrh hodin


Taky přišla řada na Jaryna. Má poslat děti do školy. Dostanou rozvrh hodin. Teď na začátku září ještě narozeniny. Slunce je ve znamení panny a kdo umí už aspoň trošku počítat ví, kolik dětí se kdy narodilo. Mila, ředitelka školky! Zítra se zeptám.

Nic z toho se nestalo doopravdy

6. září 2015 v 11:44 | Mini
Kdybych tenkrát měl peníze na registraci.